Fotografia okolicznościowa

Czy macie zezwolenie na fotografowanie w czasie kościelnej ceremonii ślubu?
Czy potraficie oddać klimat tej uroczystości nie przeszkadzając?

Fotografia ślubna Kielce "Fotopstryk" posiada akredytacje wydane przez Kielecką Kurię Diecezialną ważne na terenie całego kraju. Ukończyliśmy też szkolenie z fotografowania ceremonii liturgicznych. Potrafimy oddać nastrój mszy nie przeszkadzając. Dzięki naszej wiedzy nie naruszymy obszarów sacrum i nie będziemy rozpraszać Was fotografowaniem w nieodpowiednich momentach (np. przy Podniesieniu). Odprawiający mszę, w trosce o harmonijny przebieg Liturgii (a często niestety doświadczony zachowaniem "niedzielnych fotografów") ma prawo odmówić prawa do wykonywania zdjęć przez fotografa bez ukończonego kursu. Warto oszczędzić sobie tego przykrego incydentu.

 

Jesteśmy zainteresowani - co dalej?

Zacznijcie od potwierdzenia dostępności terminu - mailowo lub telefonicznie. Jeżeli termin jest wolny fotograf Kielce umówi się na spotkanie: obejrzycie zdjęcia, poznamy się osobiście, omówimy szczegóły i podpiszemy umowę. Od tego momentu termin jest zarezerwowany, a my umówieni.

 

W jaki sposób możemy zarezerwować termin wykonania fotoreportażu?

Jedyną formą rezerwacji terminu jest podpisana umowa i wpłacony zadatek. Istnieje tylko jedna reguła: kto pierwszy ten lepszy. Skontaktuj się z nami już teraz!

 

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin wykonania fotoreportażu?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okres wakacji, czyli od 1 czerwca do września jest najczęściej oblegany. Dlatego jeśli planujecie ślub w tym okresie najlepiej rezerwować u nas termin z rocznym wyprzedzeniem. Jeśli planujecie ślub w innym miesiącu niż wyżej wymienione, to najczęściej wystarczy dokonać rezerwacji około 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Czasami uda się komuś "wstrzelić" w wolny termin nawet na tydzień przed ślubem, ale takie rozwiązanie proponuje wyłącznie tym, którzy lubią dużą dawkę adrenaliny. Oczywiście, jeżeli np. ktoś na tydzień przed ślubem dowiedział się, że wcześniej umówiony fotograf wystawił Go do wiatru może skontaktować się z fotografią ślubną Kielce i ustalić czy mamy możliwość poratowania z opresji ;) Z naszej strony gwarantujemy, że ustalony z nami termin ma status "świętego".

 

Sesja przedślubna, czy wykonujecie i czy warto?

Tak mamy ją w ofercie. W Polsce tego typu sesje nie zyskały jeszcze rozgłosu, lecz na świecie stanowi to nieodłączny element całej ceremonii zaślubin. Podczas takiej sesji poznajemy się nawzajem oraz nabędziecie pewności siebie przed obiektywem sprawdzicie również jaki rodzaj zdjęć najbardziej będzie Wam odpowiadał, spontaniczne, trochę szalone i niespodziewane, czy romantyczne, pełne namiętności i subtelne...? Zdjęcia wykonane podczas sesji można wykorzystać np. na zaproszeniach czy zawiadomieniach na Wasz ślub, jest to również atrakcyjna pamiątka z okresu narzeczeństwa.

 

Czy istnieje możliwość samodzielnego określenia interesującego nas zakresu usługi fotograficznej?

Nasza oferta jest bardzo elastyczna. Na Wasze życzenie możemy zmodyfikować każdy wybrany przez Was istniejący w naszej ofercie pakiet usług ślubnych, lub stworzyć całkowicie nowy, dostosowany do Waszych indywidualnych potrzeb.

 

Kiedy płacimy za usługę?

W dniu podpisania umowy fotograf Kielce pobiera zadatek w wysokości określonej w umowie. Jest to opłata za rezerwację terminu wykonania usługi. W przypadku Waszej rezygnacji z "terminu" zadatek nie polega zwrotowi. Pozostałą kwotę za wykonanie usługi płacicie Państwo przy odbiorze gotowego materiału.

 

Czy możemy sobie wybrać samodzielnie miejsce naszego pleneru?

Oczywiście, zachęcam do tego typu działań. Plener możemy zrealizować w miejscu, które ma dla Państwa dużą wartość emocjonalną, ale także w miejscu które wam się podoba i dobrze się tam czujecie. W końcu samopoczucie Pary Młodej podczas sesji jest najważniejsze.

 

Czy można sesję plenerową wykonać przed ślubem?

Tak, oczywiście. Jedynym problemem jest ewentualna konieczność wyczyszczenia sukni ślubnej w przypadku bardziej awangardowych pomysłów.

 

Czy plener ślubny może odbyć się innego dnia niż ceremonia ślubna?

Oczywiście. Jeśli miałby to być wyjazd w jakieś ciekawe miejsce np. skansen, żwirownia, stara fabryka, polana itp. to w trakcie wesela jest to niewykonalne. Najlepiej wtedy umówić się na inny dzień, bez obaw że suknia się pobrudzi, i że goście czekają. Sesja bez pośpiechu jest o wiele ciekawsza. Najlepsza pora dnia na zdjęcia plenerowe w trakcie letnich miesięcy to wcześnie rano i późne popołudnie / wczesny wieczór. Oczywiście można poradzić sobie z ostrym południowym światłem, ale panująca temperatura powoduje raczej kiepskie nastawienie do pozowania, co zwykle ma wpływ na efekt końcowy.

 

Czy w trakcie reportażu wykonujecie ustawiane zdjęcia rodzinne lub zdjęcia grupowe?

Zazwyczaj namawiam wszystkie pary do wykonania luźnego zdjęcia zaraz po wyjściu z kościoła wraz ze wszystkimi gośćmi, dodatkowo chętnie zrobimy zdjęcia ślubne z najbliższymi w trakcie przygotowań czy podczas zabawy na sali. Podczas pleneru jest kilka fotografii pozowanych, takich tradycyjnych, dla rodziny. W plenerze, nie usłyszycie od nas: "...a teraz dotknijcie się noskami i buziak.". Mimo, że jest to plener, to jest wykonywany w atmosferze spontaniczności, tak aby można było uchwycić Wasze naturalne uśmiechy, gesty, szepty.

 

Czy wykonujecie zdjęcia ślubne w studiu?

Nie wykonujemy zdjęć ślubnych w studiu. Naszym skromnym zdaniem zdjęcia wykonywane na sztucznym tle, przy gipsowych kolumnach są strasznie nienaturalne... i pozostawiamy to lepszym od siebie w tej dziedzinie.

 

Jestem osobą niefotogeniczną czy dajecie gwarancję, że będę się sobie podobać?

Takiej gwarancji oczywiście dać nie możemy. Jasne, że są osoby którym łatwiej zrobić udane zdjęcia i takie z którymi jest trudniej, jednak zdjęć robimy na prawdę dużo, z czego większość z zaskoczenia - tak że po pierwsze - jest z czego wybierać, a po drugie fotografowana osoba najczęściej nie ma czasu zrobić głupiej miny :) Jak do tej pory nie było nikogo kto by był niezadowolony ze zdjęć otrzymanych od Fotopstryk fotografia ślubna Kielce, nawet najbardziej niefotogeniczne we własnym mniemaniu osoby chwaliły, że na naszych zdjęciach na prawdę się sobie podobają.

 

Czy możemy otrzymać wszystkie zdjęcia jakie wykonacie w trakcie wesela?

Nie ma takiej możliwości. W trakcie całego dnia wykonujemy około tysiąca plików RAW (czasem więcej, zależnie od wybranego przez Was pakietu), po to by później wyselekcjonować te najlepsze, i przygotować je do druku - jest to kilkaset plików. Wszystkie są obrobione i poddane mniej lub bardziej zaawansowanemu retuszowi - i, w odróżnieniu od wielu fotografów ślubnych, dajemy Wam na płycie CD te wszystkie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, bez żadnych ukrytych kosztów możecie z nich później zrobić dowolną ilość odbitek.

 

Ile zdjęć otrzymamy?

Dlaczego "tylko" 300-350? Inni oferują nawet 1000. Wydaje nam się, że liczby 300-350 zdjęć należy rozpatrywać w kategoriach "aż 300-350":) Nie ma możliwości aby podczas kilku godzin zrealizować sesję w efekcie której każde z 1000-ca zdjęć byłoby inne i wyjątkowe.
Nie ilość, ale przede wszystkim opowieść, klimat i estetyka. Wykonane zdjecia poddajemy ostrej selekcji, otrzymujecie od nas tylko zdjecia wartościowe, poddane obróbce graficznej, której zadaniem jest stworzenie wizualnie atrakcyjnej opowieści. Ich ilość zależy w głównej mierze od tego, co będzie się działo podczas uroczystości i wesela. Zdarzały się imprezy tak bogate w wydarzenia, że cały materiał, który otrzymali klienci wyniósł ponad 500 wartościowych zdjęć ślubnych.

 

Co to znaczy, że zdjęcia są poddane obróbce?

Każda fotografia ślubna poddawana jest mniej lub bardziej szczegółowej obróbce. Przeprowadzamy dodatkowe kadrowanie, korektę tonalną i kolorystyczną wszystkich zdjęć, które do Was trafiają. W odróżnieniu od "fotografów ślubnych", którzy jeszcze tego samego dnia po północy dostarczają Państwu Młodym fotografie, my zdjęcia prosto z aparatu traktujemy jako półprodukt z którego dopiero powstanie ostateczna fotografia.

 

Po jakim czasie otrzymamy materiał zdjęciowy z naszego ślubu?

Selekcja, retusz i obróbka fotografii jest ogromnie czasochłonna, a my jesteśmy bardzo dokładni. Zwykle podglądówki zdjęć, jeszcze przed dokładna obróbką udostępniam w ciągu kilku dni po ślubie. Gotowy, obrobiony materiał najpóźniej w ciągu trzech - czterech tygodni po dniu w którym wykonany był fotoreportaż, z reguły jednak zlecenie gotowe jest po 10-15 dniach. Naprawdę warto poczekać.

 

Prezentacja multimedialna z naszych zdjęć. Jak to wygląda?

Taka prezentacja to wybrane zdjęcia wraz z podkładem muzycznym. Zdjęcia wyświetlane są z łagodnymi efektami graficznymi, które dodadzą całości uroku nie odwracając uwagi od wyświetlanych zdjęć. Animowanych gołąbków i serduszek nie przewidujemy. Zarówno zdjęcia do prezentacji jak i utwory do ścieżki wybieracie Wy. Efektem finalnym jest plik w formacie mpeg/dvd/dvix. Prezentację taką można obejrzeć korzystając z domowych odtwarzaczy DVD lub komputera.

 

Czy można zamówić dodatkowo Galerię internetową dla gości?

Jeśli będziecie mieli takie życzenie utworzymy Wam taką galerię gratis na 3 miesiące!! W tej galerii znajdą się wybrane przez Was zdjęcia z dnia ślubu. Teraz wystarczy krótki e-mail lub sms do rodziny i znajomych rozsianych po całym świecie z unikalnym adresem galerii i już są z Wami wśród tych wyjątkowych chwil.

 

Czy można zlecić wam kupno albumu i ułożenie w nim zdjęć?

Oczywiście tak. Osobiście jednak uważamy, że dużo lepszym rozwiązaniem jest układanie albumu przez Was. Dlaczego? Mając kontakt z wieloma ofertami konkurentów, widzimy, że jest prosty sposób na zarobienie dodatkowej sumy za coś, co Wy zrobicie lepiej. Po pierwsze: lepiej wybierzecie album, który najbardziej Wam się podoba z bogatej oferty na rynku (zamiast kilku pokazanych przez fotografa). Sami również lepiej ustalicie kolejność zdjęć w albumie (fotograf nigdy nie będzie wiedział, która ciocia jest Wam bliższa, ani które zdjęcia są Waszym zdaniem najlepsze, najpiękniejsze). Układanie własnego albumu to wspaniałe zajęcie na romantyczne wieczory, choćby przy winie i okazja do pięknych wspomnień, przeżycia dnia ślubu jeszcze raz. Nie należymy do fotografów, którzy twierdzą, że zrobią to lepiej niż Wy, choć oczywiście chętnie służymy radą i pomocą. Nie uważamy również, że najlepsze albumy są firm X, Y oraz Z. Album fotograficzny musi spełniać jedno kryterium: podobać się Wam.

 

Jaki jest koszt drugiego fotografa na uroczystości?

Zamówiony przez Was fotoreportaż zawsze obsługuje dwóch fotografów, i nie wpływa to na zwiększenie kosztu usługi. Fotografują dwie różne osoby, stąd dwa różne kąty widzenia, dwa różne spojrzenia, dwa razy więcej niepowtarzalnych ujęć, dostrzegamy szczegóły, szukamy ważnych drobiazgów, próbujemy utrwalić ulotną chwilę. Nie pozwolimy, by umknęło coś, co z uśmiechem i sentymentem będziecie wspominać przez długie lata.

 

Na jakim terenie wykonujecie zdjęcia ślubne?

Naszym terenem pracy jest miasto Kielce i województwo świętokrzyskie: Ostrowiec świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, Końskie, Busko-Zdrój, Jędrzejów, Staszów, Pińczów, Włoszczowa, Suchedniów, Połaniec, Opatów, Sędziszów, Stąporków, Kazimierza-Wielka, Orzarów, Cęciny, Chmielnik, Małogoszcz, Ćmielów, Kunów, Daleszyce, Wąchock, Koprzywnica, Bodzętyn, Osiek, Zawichost, Skalbmierz, Działoszyce, jednak na Wasze życzenie Fotopstryk fotografia ślubna Kielce dojedzie w każdy zakątek kraju.

 

A co się stanie jeżeli popsuje Ci się aparat lub jeżeli zachorujesz, nie będziesz w stanie zrobić nam zdjęć?

Rzeczywiście, należy mieć świadomość, że takie przypadki mogą się zdarzyć, ale pamietajcie, że Waszą uroczystość ma uwieczniać dwóch fotografów. A jakie jest prawdopodobieństwo, że zachorują jednocześnie lub zepsuje się im jednocześnie sprzęt? W praktyce pracujemy na zdublowanym sprzęcie (dwa aparaty, kilka obiektywow, kart, batereii etc,.). Dodatkowo w wolnych chwilach staramy się od razu archiwizować zdjęcia na dodatkowych nośnikach. Mamy wielu znajomych fotografów, należymy do kilku stowarzyszeń, które między innymi pozwalają rozwiazywać podobne sytuacje poprzez koleżeńską pomoc. Umowa, którą podpisujemy jest tak skonstruowana, że oczywiście Wy decydujecie czy zastępstwo, które Wam przekaże fotograf Kielce zaakceptujecie.

 

Czy poza zdjęciami ślubnymi fotografujecie inne uroczystości?

Tak, fotografujemy wszystkie uroczystości, które uznacie za warte uwiecznienia, między innymi chrzciny i komunie.

 

Czy macie jakieś życzenia?

Zależy nam na możliwie swobodnej atmosferze - po to aby zdjęcia były możliwie swobodne - dlatego też prosimy przyszłe Młode Pary o zwracanie się do nas per "Ty": Marek, Darek - ułatwia to rozmowę i ułatwia fotografowanie.

 

 
 
 

 

Fotografia ślubna plenerowa czarno biała

 

 

 

 

zdjęcie Pary Młodej za szkłem

 

 

 

 

fotografia młodych przy skale

 

 

 

 

zdjecie zadumanej pary

 

 

 

 

fotografia ślubna na schodach

 

 

 

 

bardzo stare zdjęcie ślubne

 

 

 

 

zdjecie przy świcach klęczącej Pary Młodej

 

 

 

 

fotografia ślubna w stylu repoglamour