Weź zdjęcia cyfrowe do następnego poziomu!

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy bardziej doświadczonym fotografią, są pewne wskazówki, które przyniosą Ci korzyści i zapewnią lepsze wyniki. Oto kilka często pojawiających się problemów, z którymi być może będziesz musiał się uporać, a także kilka wskazówek, w jaki sposób możesz z nich skorzystać.

Stosuje się zasadę “3”

Aby użyć zasady tercji, wyobraź sobie cztery linie, dwie leżące poziomo w poprzek obrazu i dwie pionowe, tworząc dziewięć równych kwadratów. Niektóre obrazy będą wyglądały najlepiej z punktem ogniskowym na centralnym placu, ale umieszczenie obiektu poza centrum w jednym z przecinających się punktów wyimaginowanych linii często tworzy bardziej estetycznie skomponowaną fotografię.

Gdy fotografia jest skomponowana na zasadzie tercjowej, oczy będą błądziły się po kadrze. Obraz skomponowany według zasady tercji jest zazwyczaj bardziej interesujący i przyjemniejszy dla oka.

Unikaj wstrząsów aparatu

Trząśnięcie lub rozmycie aparatu fotograficznego jest czymś, co może dręczyć każdego fotografa i oto kilka sposobów, aby tego uniknąć.

Najpierw należy nauczyć się, jak prawidłowo trzymać aparat; używać obu rąk, jednej wokół ciała i drugiej wokół obiektywu oraz trzymać aparat blisko ciała, aby go podtrzymywać.

W przypadku zdjęć ręcznych należy również upewnić się, że czas otwarcia migawki jest odpowiedni do długości ogniskowej obiektywu. Jeśli czas otwarcia migawki jest zbyt wolny, nieumyślny ruch aparatu spowoduje rozmycie całego zdjęcia.

W miarę możliwości należy używać statywu lub monopodu.

Zasada słonecznego 16

Pomysł z zasadą Sunny 16 polega na tym, że możemy ją wykorzystać do przewidywania, jak mierzyć kamerę w słoneczny dzień na zewnątrz. W takiej sytuacji należy wybrać przysłonę o wartości f/16 i 1/100 sekundy czasu otwarcia migawki (pod warunkiem, że stosuje się normę ISO 100). Należy mieć ostry obraz, który nie znajduje się pod lub ponad ekspozycją.

Ta reguła jest przydatna, jeśli nie masz działającego światłomierza lub jeśli aparat nie posiada ekranu LCD do przeglądania obrazu.

Użyć filtra polaryzacyjnego

Jeśli można zakupić tylko jeden filtr do obiektywu, należy zrobić z niego polaryzator.

Zalecany typ polaryzatora jest okrągły, ponieważ umożliwia on zastosowanie TTL (poprzez obiektyw) do pomiaru np. automatycznej ekspozycji.

Filtr ten pomaga zmniejszyć odbicia światła od wody, metalu i szkła, poprawia kolorystykę nieba i liści oraz pomaga nadać zdjęciom współczynnik WOW. Uczyni to wszystko przy jednoczesnej ochronie obiektywu. Nie ma powodu, dla którego nie można pozostawić go na wszystkich zdjęciach.

Zalecamy filtry polarne Hoya dla najlepszego połączenia wydajności i ceny.

Tworzenie poczucia głębokości

Fotografując pejzaże, naprawdę pomaga to stworzyć poczucie głębi, innymi słowy, sprawić, że widz poczuje się jak tam jest.

Użyj soczewek szerokokątnych, aby uzyskać widok panoramiczny i małą przysłonę w kolorze f/16 lub mniejszym, aby zachować ostrość pierwszego planu i tła. Umieszczenie obiektu lub osoby na pierwszym planie pomaga nadać poczucie skali i podkreśla odległość.

W miarę możliwości należy używać statywu, ponieważ mała przysłona wymaga zazwyczaj wolniejszego czasu otwarcia migawki.

Użyj prostych procedur bazowych

Proste podejście jest zazwyczaj najlepsze w fotografii cyfrowej i trzeba zdecydować, co musi być w kadrze, nie uwzględniając niczego, co rozprasza uwagę.

Jeśli to możliwe, wybierz proste tło – innymi słowy, neutralne kolory i proste wzory. Chcesz, aby oko było przyciągane raczej do ogniskowego punktu obrazu, niż do plamy koloru lub dziwnego budynku w tle. Jest to szczególnie ważne w przypadku strzału, w którym model znajduje się poza środkiem.

Nie używaj lamp Flash Indoors

Błysk błyskowy może wyglądać surowo i nienaturalnie, szczególnie w przypadku portretów wewnątrz budynków. W związku z tym istnieje wiele sposobów, na jakie można wykonać zdjęcie wewnątrz pomieszczeń bez uciekania się do lampy błyskowej.

Najpierw przesuń ISO w górę – zazwyczaj ISO 800 do 1600 będzie miało duży wpływ na szybkość migawki, którą możesz wybrać. Użyj jak najszerszej przysłony – w ten sposób więcej światła dotrze do czujnika i będziesz miał przyjemnie rozmyte tło. Użycie statywu lub I. S. Soczewka jest również świetnym sposobem na uniknięcie rozmycia.

Wybierz właściwą ISO

Ustawienie ISO określa, jak bardzo aparat jest czuły na światło i jak delikatne jest ziarno obrazu. ISO, które wybieramy zależy od sytuacji – kiedy jest ciemno musimy podnieść ISO do wyższej liczby, powiedzmy cokolwiek od 400 – 3200, ponieważ spowoduje to, że kamera będzie bardziej wrażliwa na światło, a wtedy unikniemy rozmycia. W słoneczne dni możemy wybrać ustawienie ISO 100 lub Auto, ponieważ mamy więcej światła do pracy.

Twórz, aby utworzyć ruch

Jeśli chcesz uchwycić obiekt w ruchu, użyj techniki panoramowania. W tym celu należy wybrać czas otwarcia migawki o dwa stopnie krótszy niż jest to konieczne – tak więc dla 1/250 wybieramy 1/60. Trzymaj aparat na obiekcie palcem do połowy w dół na migawce, aby zablokować ostrość, a gdy aparat jest gotowy, wykonaj zdjęcie, pamiętając, aby podążać za nimi podczas ruchu.

Użyj statywu lub monopodu, jeśli to możliwe, aby uniknąć wstrząsów aparatu i uzyskać wyraźne linie ruchu.

Eksperyment z prędkością migawki

Nie bój się grać z prędkością migawki, aby stworzyć kilka ciekawych efektów.

Podczas fotografowania nocnego należy użyć statywu i spróbować wykonać zdjęcie z prędkością migawki ustawioną na 4 sekundy. Zobaczysz, że ruch obiektu jest uchwycony wraz z kilkoma światłowodowymi ścieżkami. Jeśli wybierzesz szybszy czas otwarcia migawki wynoszący około 1/250 sekundy, trasy nie będą tak długie ani jasne, zamiast tego zamrozisz akcję.

Spróbuj wykonać zdjęcia do innych kompozycji z poruszającymi się przedmiotami lub tłem, takimi jak fale na plaży, tłumy chodzących osób, samochody dojeżdżające do pracy, z różnymi prędkościami migawki, aby uchwycić niewyraźne ruchy lub zdjęcia, które zamrażają wszystko ostro w czasie.

W każdym przypadku, gdy do rozmycia ruchu wykorzystuje się wolne czasy otwarcia migawki, konieczne jest ustabilizowanie aparatu w celu wyeliminowania drgań aparatu. Zalecamy AmazonBasics 60-calowy przenośny statyw AmazonBasics jako dobrą podstawową opcję do wykonywania zdjęć z wolnym czasem otwarcia migawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *